Energetika nie je vecou jednotlivých štátov. Je vecou všetkých, politikov, aktivistov, spoločností ale aj bežných občanov. Ako sa ich táto téma dotýka? Určite ste si všimli rôzne správy, či už v televízii alebo na internete, ktoré nás odkazujú na globálne prepojenie energetického priemyslu a životného prostredia. Práve životné prostredie je úzko späté s energetickým priemyslom. Od toho sa odvíja aj cena energií a svetový trh s týmito komoditami. Cieľom každej krajiny je dostať sa do zelenej línie. Na zmenu k lepšiemu využívajú rôzne prostriedky. Energetika je samostatný vedný odbor zisťujúci hospodárenie s energiami a prinášajúci inovatívne riešenia pre využitie zásob a zdrojov energií. Okrem toho tvorí samostatné energetické odvetvie pre dodávanie týchto komodít. Aktuálne je odvetvie energetiky veľmi zaujímavo situované. Stojí na modele, kde malý počet väčších zdrojov zásobuje priam neskutočne veľké množstvo odberateľov rôznych typov energií.

budúcnosť energetiky

Energetika na Slovensku

Slovenské elektrárne sú aktuálne najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku. Distribúcia plynu prislúcha SPP – distribúcia a.s.. Ako ukazujú májové výsledky cien energií na burze, tie majú rastúci charakter. Plyn sa dokonca nachádzal na maxime za obdobie posledného 1,5 roku. Toto pre niektoré prevádzky alebo domácnosti nie je dobrou správou. Čo ale poteší je fakt, že aj na Slovensku máme priestor pre zelené energie.

energetická certifikácia budov

Zelené energie na Slovensku

Aj Slovensko patrí k pokrokovým krajinám, kde dostáva priestor možnosť využívať zelenú energiu. Táto energia pochádza z obnoviteľných zdrojov. Radíme sem veternú energiu, slnečnú energiu, vodnú energiu a geotermálnu energiu. Tieto druhy energií patria k vysoko ekologickým. Nemajú teda negatívny dopad na klímu. Vďaka moderným technológiám je dnes dostupná aj do bežných domácností. O tom, ako tieto domácnosti využívajú energiu môžeme zistiť na základe energetickej certifikácie budov. Vďaka nej máme optimálny a presný prehľad o spotrebe a možnostiach zlepšenia stavu nadmerného a neopodstatneného – teda zbytočného spotrebovávania energií. Táto certifikácia sa stala povinnou s príchodom platnosti zákona o vydaní energetického certifikátu z roku 2008. Aktuálne všetky novostavby ktoré vchádzajú do kolaudačného konania musia disponovať týmto certifikátom.

Internet v mobile

26. 4. 2024